Nestrpíme syntetická rezidua léčiv v medu

Naše produkty neobsahují syntetická rezidua léčiv, která by mohla být pro člověka nebezpečná.

Včelám ulevujeme výhradně přírodními léčivy na bázi látek obsažených v ovoci, mateřídoušce, tymiánu a dobromyslu.

Včelaříme s úctou ke včelám a v souladu s přírodou. Držíme se zásady – prevence nad zlato, ale  pokud přesto včelstvo trápí invazní roztoči, vždy použijeme výhradně přírodní léčbu!

Blahodárný

Med prospívá všem generacím lidí – od dětí starších 1 roku až po seniory. Je známým životabudičem a také jednou ze základních ingrediencí používaných v alternativním léčitelství. Ne nadarmo se říká: ,,Sklenice medu – půl lékárny doma.“

Krystalizace

Přirozenou vlastností kvalitního a nenarušeného medu je jeho postupná krystalizace (s výjimkou jednodruhového akátového medu), která nemá vliv na jeho kvalitu. Do původního tekutého stavu jej lze uvést opatrným zahříváním ve vodní lázni maximálně do 45 °C. Některé druhy medu mají tendenci krystalizovat pomaleji (viz níže).

Druhy medu

Květový med je přírodní koncentrát pocházející z nektaru květů rostlin, ovocných stromů i léčivých bylin. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů – glukózy a fruktózy. Obsahuje širokou škálu pylových zrn, která obohacují med o významné přírodní látky s povzbuzujícímu účinky – rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky apod. Květový med je velice ceněn obzvláště v lidovém léčitelství.

Smíšený med je směsí určitého podílu medů nektarových (květových) a medovicových (lesních medů). Obsahuje tudíž jak přírodní látky typické pro květové medy, například z nektárií léčivých rostlin, tak i cenné minerální látky a stopové prvky charakteristické pro lesní medy. Smíšený med je velice hodnotný, jelikož spojuje přednosti obou druhů medu. V České republice je značně rozšířený a oblíbený. Mísení různých druhů medu je přirozené již při zpracovávání sladiny včelami v úlu.

Lesní – medovicový med je zpravidla nejtmavším druhem medu, což způsobují rostlinná barviva, obsažená převážně v míze dřevin. Oproti květovému medu obsahuje více fruktózy a dextrinů, minerálních látek a stopových prvků, které prospívají lidskému organismu. Má charakteristickou, velmi lahodnou chuť i vůni, pro kterou je velice ceněný a oblíbený zvláště ve střední a západní Evropě.

Pastovaný med se snadno roztírá na pečivo, ale neteče, proto je praktický zvláště pro děti. Jde o přírodní, zpravidla květový, případně smíšený med, který je zpracován pouze mechanicky, bez dodání jakýchkoli přísad. Stejně jako ostatní medy z nabídky zůstává i tato forma medu zcela plnohodnotná a přírodní. Pastovaný med si díky šetrnému zpracování uchovává všechny cenné látky a v průběhu času se jeho konzistence již nemění – dále nekrystalizuje. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Pastované medy jsou dlouhodobě velice oblíbené zejména ve Skandinávii a Severní Americe.

Kvalita

Různé druhy prvotřídního medu jsou prakticky stejně hodnotné. Mohou se ale lišit barvou, chutí, vůní, obsahem pylových zrn, či minerálů a biologicky aktivních látek.

Složení medu

  • Jednoduché cukry
  • fruktósa 38 %, glukósa 31 %
  • Vyšší cukry
  • sacharósa 1,3 %, maltosa 7,3 %, dextriny a ostatní vyšší cukry 1,5 %
  • Enzymy
  • Vitamíny
  • C, B1, B2, niacin, kyselina pantotenová, B6, biotin
  • Organické kyseliny
  • Hormony
  • noradrenalin, adrenalin, dopamin a specifické hormonální látky z mastných kyselin
  • Vonné látky
  • Minerální látky
  • draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, křemík, zinek, měď

Skladování medu

Vysoký obsah cukrů v medu má samokonzervační účinky, nicméně doporučujeme skladovat med v uzavřeném obalu (sklo, keramika, nerezový kov, atd.) při teplotě do 25 °C a relativní vzdušné vlhkosti do 70 %.